Është zyrtare! Chelsea e ka shkarkuar trajnerin Frank Lampard. Me këtë rast, presidenti Roman Abramovich donte ta falënderonte ish-kapitenin për punën e bërë, duke deklaruar se stutusi i tij si ikonë mbetet i pandryshuar, pavarësisht nga kjo dispozitë: “Ky ishte një vendim shumë i vështirë për t’u marrë nga klubi, jo më pak për mua, sepse kam një marrëdhënie shumë të mirë personale me Frank; ruaj respektin më të madh për të. Ai është një njeri me integritet të madh, me etikën më të lartë të punës. Sidoqoftë, në rrethanat aktuale, ne besojmë se është më mirë të ndryshojmë trajnerin.

Në emër të të gjithëve në këtë klub, bordit, unë do të doja ta falënderoja Frank për punën si trajner kryesor dhe t’i uroja atij çdo sukses në të ardhmen. Është një ikonë e rëndësishme e këtij klubi dhe statusi i tij mbetet i pandryshuar. Ai gjithmonë do të mirëpritet ngrohtësisht në “Stamford Bridge”.

Kujtojmë se Lampard u emërua në krye të Chelsea në vitin 2019. Ai po paguan rezultatet e këqija të javëve të fundit: 5 humbje në 8 ndeshjet e fundit të Premier League, ku shënoi marrjen e mesatares së pikëve më të këqija për një trajner në epokën “Abramovich” (1.67 pikë për ndeshje). Pritja tani është e gjitha për zgjedhjen e zëvendësuesit: Thomas Tuchel është në “pole”, i gatshëm të zbresë në Angli, pas përfundimit të përvojës së tij në Francë, me PSG.