Leandro Paredes është një lojtar i Juventusit. Njoftimi zyrtar është bërë njëkohësisht nga PSG dhe klubi i Juventusit rreth orës 18:00. Një ditë para përfundimit të sesionit të merkatos verore, përfundon një nga negociatat më të gjata, qe gezon trajnerin Max Allegrit duke i dhene mesfushor cilesor…

“Leandro Paredes kalon te Juventusi për sezonin 2022-’23, në formë huazimi me të drejtë shlyerjeje. PSG i uron Leandro një sezon të mbarë me ngjyrat e reja”, thuhet në njoftimin e klubit francez. Në vend të kësaj, ky është komunikimi i Juventusit: “Mesfusha e Juventusit është pasuruar: Leandro Paredes është zyrtarisht një lojtar i ri i Juventusit. Argjentinasi është i huazuar nga Paris Saint-Germain. Ja njoftimi zyrtar për shtyp”.

Menjëherë pas orës 18:00, pra në fund të dites per bursën, Juve më pas njoftoi skicat ekonomike të operacionit që do të sjellë Leandro Paredes në Itali, pesë vjet pas lamtumirës me Romën: marrëveshja e përgjithshme, nëse do të realizohet me te gjitha bonuset do të ishte pak më pak se 28 milionë euro.

Ky është njoftimi për shtyp nga Juve: “Shpërblimi i rënë dakord për blerjen përfundimtare, në të dyja rastet, është i barabartë me 22.6 milionë euro, duke përfshirë pjesën që lidhet me kontributin e solidaritetit të parashikuar nga rregulloret e FIFA-s, që paguhet në tre vjet, përveç kësaj në tarifa ndihmëse prej 2.2 milionë euro dhe mund të rritet, gjatë kohëzgjatjes së kontratës së shërbimit sportiv me lojtarin, për një shumë që nuk kalon 3.0 milionë euro me arritjen e objektivave të mëtejshëm dhe në rast se as detyrimi dhe as e drejta për të blerë shërbimet sportive të lojtarit duhet të ndodhë, Juventusi do t’i paguajë Paris Saint-Germain Football një shumë prej 2.5 milionë euro”.

Paredes është argjentinasi i dytë që arrin te Juventusi në këtë seancë merkato, pas Angel Di Maria dhe prania e Fideos në Juventus ishte një faktor përcaktues për të bindur mesfushorin për t’i thënë po propozimit të Juventusit.

Të dy, shoqërues për tre sezone në PSG dhe ende në kombëtaren argjentinase, janë miq të vjetër: në Torino Paredes do të kërkojë atë hapësirë ​​që i ka munguar së fundmi në Francë për të mos humbur pjesën në hierarkinë e trajnerit të Argjentines Leonardo Scaloni në kuadër të Kupës së Botës në Katar.