Denis Zakaria i afrohet Chelseat, i cili ka kërkuar qe te kryhen vizitat e para ne qendrën mjekësore të Juventusit për disa analiza të kërkuara nga klubi anglez, ndërsa ekzaminimet e vërteta mjekësore do të bëhen nesër në Londër.

I rritur në futboll me Servette, ai debutoi në ekipin e parë më 10 nëntor 2014 kundër Lozanës; ndërsa më 18 maj 2015 ai shënoi golin e parë në karrierën e tij profesionale kundër Wohlen. Pavarësisht rolit në rreshtin e dytë ai arrin të marrë 6 paraqitje dhe 2 gola me fanellën e Gjenevanit.

Më 6 qershor 2017 ai u ble nga Borussia M’gladbach. 11 gushtin vijues ai bëri debutimin e tij në DFB-Pokal kundër Rot-Weiss Essen;  ndërsa disa ditë më vonë ai bëri debutimin e tij në Bundesligë kundër Këlnit. [ Shënon golin e tij të parë me Gladbach në paraqitjen e tij të dytë në ligë kundër Hamburgut.  Gjatë sezonit të parë me Juventusin ai arriti të grumbullojë 30 paraqitje dhe 2 gola, duke luajtur shpesh në çift me Christoph Kramer.

Sezonin e ardhshëm, për shkak të disa ndryshimeve taktike nga trajneri Dieter Hecking me rezultate negative për Zakaria, ai nuk arrin të gjejë një punë të mirë. Megjithatë në pjesën e dytë të sezonit ai arrin të rifitojë vendin e tij si titullar. Në sezonin 2018-2019, me ardhjen në pankinën e Marco Rose konfirmon vendin e tij si titullar, duke ofruar paraqitje të ndryshme gjatë sezonit.

Në dhjetor 2021, u konfirmua se Zakaria nuk do të rinovonte kontratën e tij me Borussia dhe se, për rrjedhojë, ai do të largohej nga klubi në fund të sezonit 2021-2022.
Më 31 janar 2022, ai iu shit Juventusit për një total prej 8.6 milionë euro. Më 6 shkurt në vijim ai lag debutimin e tij me fanellën bardhezi me rrjetë, duke vendosur rezultatin në fitoren në shtëpi kundër Veronës për 2-0.

Mesfushori tashmë ka kryer vizitat në JMedical në Torino, për lamtumirën e tij. Bardhezinjte kane vendosur ta huazojne ne Londer per 1 sezon me te drejte blerje per 30 mln euro nga blute. Gati kontrata e tij per 5 vite nese blihet… sipas Fabrizio Romano.

Gjithashtu mesfushori brazilian Arthur është një lojtar i ri i Liverpoolit: në fakt së fundmi ka mbërritur edhe nënshkrimi i kontratës që do ta lidhë atë me Reds. Edhe ai, ashtu si Zakaria, largohet ne formulen e huazimit me te drejte blerje.