Siç mund të pritej, pas dëmtimit të Mike Maignan për shkak të dëmtimit të pulpës së majtë pas ndeshjes së Ligës së Kombeve mes Francës dhe Austrisë që detyroi ish-portierin e Lille të largohej nga fusha pas vetëm 45 minutash, Ciprian Tatarusanu do të zërë vendin e tij në listën e Champions.

Lajmi eshte raportuar nga Daniele Longo në profilin e tij në Twitter. Një zgjedhje e detyruar nga Milani, të cilit i kishte mbetur vetëm Mirante (në listën e Champions)  “Rregullorja e UEFA-s (neni 46.2), në prani të një prognoze prej 30 ditësh ose më shumë, parashikon dhe lejon zëvendësimin e një portieri nëse janë vetëm dy në listën A, si në rastin e Milanit.

Maignan, në rast të një vendimi dhe komunikimi të menjëhershëm me Uefa-n, do të rikthehej në listë në kohën e duhur për të sfiduar Dinamon e Zagrebit më 25 tetor”, shkruan Gazzetta dello Sport.

Një humbje e rëndësishme që djalli ishte përballur tashmë gjatë Serisë A të kaluar, sërish për shkak të një dëmtimi të portierit francez, i cili duhet të qëndrojë në gropa për 3/4 javë, duke anashkaluar ndeshjet kundër Empoli, Chelsea, Juventus, sërish Chelsea, Verona dhe Monza. (për dy të fundit nuk ka siguri).