Milani ka njoftuar sot shitjen e klubit nga duart e Elliott te RedBird qe do te zoteroje tashme kuotat e mazhorances, me presidentin themelues te saj, Gerry Cardinale. Ja njoftimi per shtyp i shfaqur ne faqen zyrtare.

Tani është zyrtare. Pjesa më e madhe e Milanos kalon në duart e RedBird Capital, një kompani e themeluar në vitin 2014 nga Gerry Cardinale. Elliott largohet nga kontrolli i klubit kuqezi pas katër vitesh, të cilat përfundojnë me pushtimin e një Scudetto që i mungonte sezonit 2010/2011.

Komunikata- “RedBird Capital Partners (“RedBird”) njoftoi sot se ka përfunduar blerjen e Shoqatës së Futbollit të Milanit (“AC Milan”, “Milan” ose “Club”) për 1.2 miliardë euro.

Për 123 vjet, Milani ka qenë sinonim i futbollit në nivelin më të lartë. Që nga themelimi i tij në 1899, AC Milan është kurorëzuar 19 herë kampion i Italisë dhe ka fituar 7 Kupa Evropiane / Ligë të Kampionëve, 7 Superkupa Italie, 5 Kupa Italie, 5 Superkupa Evropiane, 3 Kupa Ndërkontinentale, 2 Kupa të Fituesve të Kupave dhe 1 Kupa e Botës për Klube FIFA.

Si pronar i ri i AC Milan, RedBird do të vazhdojë të investojë në të gjitha fushat kyçe për promovimin e interesave sportive dhe komerciale të klubit, bazuar në rezultatet e arritura sezonin e kaluar, duke kulmuar me fitoren e kampionatit të Serisë A.

Përvoja e RedBird në menaxhimin dhe ndërtimi i aktiviteteve sportive globale do të sigurojë që momenti aktual të marrë më shumë energji në kapitullin tjetër të historisë legjendare të AC Milan.

Fushat prioritare të interesit përfshijnë mbështetjen e punës së udhëheqjes sportive dhe korporative të Klubit për të siguruar që ekipi të jetë vazhdimisht konkurrues në nivelet më të larta të futbollit; të sigurojë që mund të mbështetet në infrastrukturat dhe strukturat që përputhen me një organizatë sportive ndër më të rëndësishmet në botë; të forcojë ekipet e Klubit për femra dhe të rinj, dhe Fondacionin Milan, institucioni i Klubit i dedikuar për projekte në mbështetje të kategorive më të brishta.

Gerry Cardinale, Themeluesi dhe Partneri Menaxhues i RedBird, tha: “Vizioni ynë për AC Milan është i qartë: ne do të mbështesim lojtarët tanë të talentuar, trajnerët dhe stafin në përpjekjet e tyre për të arritur sukses në fushë dhe për të lejuar tifozët tanë të ndajnë përvojat e tyre të jashtëzakonshme. të këtij klubi historik.

Ne do të sigurohemi që të shfrytëzojmë rrjetin tonë global të sporteve dhe mediave, përvojën tonë në mbledhjen dhe analizën e të dhënave, historinë tonë në zhvillimin e stadiumeve dhe mikpritjen për të arritur një qëllim: të mbajmë AC Milan në krye të Evropës dhe futbolli botëror”.

Marrëveshja do të shohë gjithashtu Yankee Global Enterprises (YGE) – pronar i New York Yankees, një nga ekskluzivitetet më të rëndësishme sportive në botë – të hyjë në një partneritet strategjik me Klubin me një pakicë aksionesh në AC Milan. RedBird ka një marrëdhënie të gjatë me Yankees dhe familjen Steinbrenner, me të cilët ai është bashkëpronar i Rrjetit Yankees Entertainment Sports (YES), rrjeti sportiv rajonal më i ndjekur në Shtetet e Bashkuara.

Për partneritetin me YGE, Cardinale tha: “Ne kemi një marrëdhënie të gjatë me Nju Jork Yankees dhe familjen Steinbrenner që ka çuar në krijimin e disa prej bizneseve më të suksesshme në sport, argëtim dhe mikpritje.

Jemi të kënaqur që partneriteti ynë me ta vazhdon dhe do të kërkojmë të eksplorojmë mundësi së bashku për të zgjeruar aftësinë tonë për të arritur numrin më të madh të tifozëve dhe për të zgjeruar mundësitë e biznesit të aksesueshme vetëm për kompanitë që operojnë në nivelet më të larta të sportit botëror.”

Përfundimi i blerjes së AC Milan i sjell asetet e RedBird nën menaxhim në rreth 7.5 miliardë dollarë, me AC Milan duke shtuar në portofolin global të sporteve dhe argëtimit të RedBird, i cili përfshin Fenway Sports Group (Liverpool FC, Boston Red Sox, Pittsburgh Penguins), Toulouse FC, Rajasthan Royals, YES Network, SpringHill Company, Skydance Media, XFL, OneTeam Partners dhe Dream Sports.