Në filmin e tij të fundit Bullet Train, Brad Pitt shfaq humorin e hidhur dhe vetë-referues që i ka dhënë atij një status unik dhe të qëndrueshëm në Hollywood, shkruan Caryn James ne BBC.

Fillimisht ai ishte lodra e çuditshme e djalit në Thelma and Louise, një rol i vogël që i bëri shikuesit të pyesnin: “Kush është ai?” në vitin 1991. Më pas ai ishte versioni më i ri i zemrës së narratorit jashtë ekranit të ngjashëm me Robert Redford në A River Runs Through It (1992). Ai u bë në mënyrë të famshme gjysma e Brad dhe Jen ndërsa ishte i martuar me Jennifer Aniston, më pas gjysma e tabloidëve-nuk mund t’i mjaftojnë-të tyre “Brangelina” gjatë viteve të tij me Angelina Jolie.

Gjatë gjithë kohës, pamja dhe martesat e tij mund të kenë lënë në hije diçka tjetër. Brad Pitt ka ndërtuar një grup pune që shumica e aktorëve vetëm e ëndërrojnë. Me shfaqje që variojnë në zhanre të shumta dhe tre dekada, dhe një strategji të zgjuar të marrëdhënieve me publikun, ai është një model se si të menaxhohet një karrierë e yjeve të filmit. Komedia e tij e re aksion Bullet Train thotë shumë për atë karrierë.

Pitt luan një personazh aq budalla sa emri i tij i koduar, Ladybug, një vrasës me pagesë me një kapelë kovë të pakëndshme. Ndërmjet ndalimit të vrasësve në një tren japonez me shpejtësi të lartë dhe përpjekjes për të vjedhur një çantë të mbushur me para, Ladybug po përpiqet të bëhet një djalë më i qetë, duke hapur sinqerisht linjat e vetëndihmës.

“Le të jetë ky mësim për toksicitetin e zemërimit,” thotë Pitt me saktësi të pafund pas një takimi të dhunshëm. Bullet Train është një ekstravaganzë aksioni, por tipari dallues i filmit është toni i tij sardonik, i formuar dhe i mbartur nga performanca e yllit të tij. Duke e parë, pothuajse mund të konstatoni se Pitt është një aktor shumë i mirë dramatik, por edhe më i mirë në komedi.

Megjithatë, forca e tij e vërtetë është më e ndërlikuar sesa mbajtja e maskave të komedisë apo tragjedisë. Performancat më të mira të Pitt janë ato që i dhanë atij Oskarin e tij si marifet Cliff Booth në filmin Once Upon a Time in… Hollywood (2019): dramë e mbushur me humor të thatë. Si Cliff, buzëqeshja e tij është një lloj buzëqeshjeje, por djallëzore, jo e çuditshme. Si Aldo Raine, nazist-scalper me një theks të turpshëm të vendit në Inglourious Basterds (2009), Pitt solli një erë humori dhe absurditeti në temën e filmit për jetë a vdekje.

Ky kombinim serioz, por i çuditshëm është pika e tij e ëmbël dhe funksionon përtej këtyre dy filmave të Quentin Tarantino. Është në role të nënvlerësuara, si vrasësi (po, një tjetër) në Killing Them Softly (2012) të Andrew Dominick. Është në lehtësinë që i solli një menaxheri të stresuar bejsbolli në Bennett Miller’s Moneyball (2011).

Pitt nuk e gjeti atë pikë të ëmbël menjëherë. Ai dha shfaqje dramatike të fuqishme dhe të respektuara pothuajse që nga fillimi i karrierës së tij. Ai sfidoi pamjen e tij të bukur si një pacient në një spital psikiatrik në filmin 12 majmunët që udhëtojnë në kohë (1995) dhe si alter egoja e goditur në Fight Club (1999). Komeditë e tij të rralla janë të rralla, por ato ekzistojnë. Ai lundron me gazmor nëpër filmin Burn After Reading (2008) të Joel dhe Ethan Coen si një trajner që gërryen çamçakëz, ec me biçikletë dhe nuk është shumë i ndritshëm në një palestër.

Por asgjë nuk mund të konkurronte vërtet me pamjen e tij të artë. Ai mori një nominim për Oscar për 12 majmunët, i lëshuar në të njëjtin vit kur ishte mashkulli më seksi në jetë i revistës People. Ne e dimë se cili imazh ka ngecur.

Pika e kthesës ishte Basterds Inglourious. Pikërisht këtu filloi fillimisht nënqeshja sardonike, ku theksi dhe prerja e ashpër e flokëve të lëshuar nga ushtria e ndihmuan atë të shpëtonte nga hija e Brad-it të bukur. Skenari i Tarantinos e ngriti personazhin, por Pitt iku me të, duke e bartur atë përzierje të dramës dhe zgjuarsisë në filma të tjerë.

Ishte një kthesë e zgjuar në karrierë, e ndryshme nga rrugët e shumicës së yjeve të mëdhenj të brezit dhe shtatit të tij. George Clooney, 61 vjeç, nuk ka hequr dorë nga aktrimi, por është kthyer gjithnjë e më shumë në prodhimin dhe regjinë e filmave të ndërgjegjshëm shoqëror.

Tom Cruise, 60 vjeç, i përmbahet të kaluarës së tij aksionale, me Top Gun: Maverick të këtij viti dhe një varg në dukje të pafund të Mission Impossibles, duke e kthyer një imazh statik në hite të arkëtimeve. Matt Damon, 51 vjeç, është kthyer nga Jason Bourne në baba të sinqertë në filma si Stillwater (2021). Por Pitt, 58 vjeç, ka zgjedhur role që janë kudo.

Në dekadën e fundit apo më shumë ai është shfaqur në dramat e Luftës së Dytë Botërore dhe satirat bashkëkohore dhe ka zgjedhur disa kameo (paraqitje) dinake…