Seriali “Baywatch” ishte një trampolinë për disa fytyra që më vonë u shndërruan në seks simbole, para së gjithash Pamela Anderson. Ja çfarë ndodhi me bukuroshen Erika Eleniak, interpretuese e rolit të paharruar Shauni McClain.

Erika ka lindur në Glendale, një qytet në Los Angeles County, më 29 shtator 1969. Ajo bëri debutimin e saj në moshën 12-vjeçare në filmin e Steven Spielberg “E.T. jashtëtokësori”, duke luajtur vajzën e vogël të puthur në shkollë nga Elliott i vogël.

Vitet e vështira të Erikës dhe Pamelës

E kaluara e Erikës është gjithçka tjetër veçse e lehtë dhe e lumtur: historia e saj personale është e ngjashme me atë të koleges së saj Pamela. Një frekuentuese e shpeshtë në festat e mbajtura në luginën e San Fernando, në veri të Los Anxhelosit, Eleniak iu afrua përdorimit të alkoolit dhe drogës, duke rënë shpejt në tunelin e varësisë.

Në fillim të viteve ’90, falë mikut të saj tetraplegjik Steve Ferguson, ajo arriti të detoksifikohej; një eksperiencë që i afroi të dy: Erika dhe Steve e donin njëri-tjetrin, derisa nëna e aktores u martua me babanë e djalit. Pikërisht në këtë periudhë të komplikuar Erika pozoi me sukses nudo për “Playboy”.

Suksese me serialin kult

Rritja e popullaritetit në vitin 1989 bëri që ajo të përfshihej në “Baywatch”, një serial i dashur nga brezat që tregon historinë e një grupi rojesh plazhi.

Erika, pasi ka varur në gozhdë kostumin e plazhit ikonë, ka vendosur të vazhdojë karrierën e saj në film: ndër veprat e saj nuk mund të mos përmendim “Trap in the free seas”, një film i vitit 1992 nga Andrew Davis me Steven Seagal, në të cilin ish-ylli i Baywatch luan rolin e bukuroshes Jordan Tate.

Me kalimin e viteve, më pas, ajo mori pjesë në produksione të tjera, duke e ndarë veten mes ekranit të vogël dhe atij të madh, por sigurisht që mbeti në zemrat e publikut për Shaunin e saj.

Roli më i mirë? Ai e mamasë

Jeta private? Në vitin 1997 u takua me Dr. Philip Goglia, nutricionist i njohur; të dy u martuan më 10 mars 1998, por martesa zgjati vetëm gjashtë muaj.

Erika më vonë gjeti dashurinë me kinematografin Roch Daigle; edhe kjo lidhje u shemb, por në vitin 2006 ai i bëri dhuratë vajzën e tij të dashur Indyanna Daigle.