Departamenti rus i Shtetit ka përfshirë yllin e filmit Jim Carrey në listën e 100 personave të ndaluar të hyjnë në vendin e Europës Lindore. Qeveria e Vladimir Putin ka vendosur sanksione ndaj qytetarëve kanadezë.

Në një deklaratë me shkrim të lëshuar nga ministria, thuhet se Kanadaja vazhdon të vendosë sanksione ndaj përfaqësuesve të administratës ruse, biznesit, kulturës, politikanëve, parlamentarëve dhe ekspertëve.

Lista, e cila është në përgjigje të të gjitha sanksioneve që i janë vendosur Rusisë, përfshin zyrtarë të lartë kanadezë, biznesmenë, aktivistë, përfaqësues të mediave dhe institucione financiare. Carrey është gjithashtu në listë.

Bashkimi Europian vazhdon të mbështesë Ukrainën

Bashkimi Europian dhe vendet e tij anëtare kanë dërguar pajisje ushtarake në Ukrainë gjatë luftës me vlerë të paktën 8 miliardë dollarë, shpjegoi të hënën shefi i politikës së jashtme, Josep Borrell.

Duke folur në një konferencë për shtyp në Bruksel pas një takimi të Këshillit të Punëve të Jashtme të BE-së, Borrell tha se kjo ishte rreth 45 për qind e shumës së dhënë Kievit nga Shtetet e Bashkuara.

Borrell shtoi se “BE do të vazhdojë të izolojë Rusinë ndërkombëtarisht” dhe do të vazhdojë të vendosë “masa kufizuese” kundër ekonomisë së saj.

Përveç kësaj, SHBA ka njoftuar sanksione të reja që synojnë një rrjet transaksionesh që ka punuar për të blerë teknologji për të mbështetur luftën e Rusisë në Ukrainë. Sanksionet synojnë 14 individë dhe 28 subjekte, duke përfshirë të afërmit e oligarkut rus Suleiman Kerimov.

Në një deklaratë, Sekretari Amerikan i Shtetit Antony Blinken tha: “Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të prishin zinxhirët e furnizimit ushtarak të Rusisë dhe të imponojnë kosto të larta për mundësitë e Presidentit Putin, si dhe të gjithë ata që mbështesin brutalitetin e Rusisë kundër fqinjit të saj”.