Bashkë me vapën vijnë edhe mushkonjat. Por sa të bezdisshme mund të jenë këto insekte? Prania e tyre rrezikon të prishë mbrëmjet e verës nëse nuk gjeni një zgjidhje për t’i mbajtur larg.

Nëse nuk mjaftojnë spërkatjet, kremrat dhe produktet e tjera, nëse makthi i pickimit të mushkonjave vazhdon, ja një metodë absolutisht natyrale për t’i larguar ato edhe për 3 muaj rresht. Është një përbërës natyral që të gjithë e kemi në besimin tonë: kafeja.

Mushkonjat janë ndër insektet më të urryera ndonjëherë. Zhurma e tyre shkatërron gjumin e qetë, pickimet e tyre shkaktojnë kruajtje, skuqje dhe ndonjëherë edhe infeksione më të bezdisshme. Synimi i të gjithëve, me ardhjen e verës, është që të mbajë mushkonjat larg të rriturve dhe fëmijëve.

Kafeja – sipas një studimi të kryer në Amerikë – është një repelent natyral i shkëlqyer, thjesht duhet të dini se si ta përdorni atë në mënyrë korrekte. Disa studiues kanë zbuluar se era e kafesë përbuzet nga insektet e ndryshme, përfshirë mushkonjat. Por si duhet përdorur kafeja për të hequr qafe mushkonjat një herë e mirë?

Kafeja mund të përdoret në disa mënyra për të larguar mushkonjat. Për shembull, mund të bëni një sprej repelent duke përzier 2 lugë kafe, dy gota ujë dhe një lugë uthull të bardhë.

Duke i tundur mirë këta tre përbërës dhe duke i vendosur në një shishe të veçantë, do të përftoni një përzierje efektive për të mbajtur mushkonjat larg shtëpisë tuaj. Thjesht spërkatni repelentin natyral në dhoma dhe pranë dritareve.

Mënyra e dytë për të përdorur kafenë kundër mushkonjave është të merrni llumin, t’i thani mirë në diell, më pas t’i vendosni në një fletë alumini brenda një ene dhe t’i vendosni zjarrin.

Tymi dhe aroma e fortë e krijuar nga fondet e djegura do të mbajnë larg mushkonjat dhe gjithashtu insektet e tjera të bezdisshme, si p.sh., bletët dhe grerëzat. Idealja, pra, është vendosja e kontejnerëve me fondet e avullit në ballkon, në tarraca, në kopshte, në pika të ndryshme: mushkonjat do të jenë vetëm një kujtim i largët.

Prandaj, përdorimi i kafesë është një metodë shumë efektive – aq edhe e thjeshtë – për të hequr qafe mushkonjat edhe për një periudhë të zgjatur, siç janë 3 muajt e verës.