Lista e personave më të pasur në botë mund të ndryshojë nga viti në vit, në varësi të vlerës së tyre të fundit neto dhe performancës financiare. Këtu është lista e fundit e 10 personave më të pasur në botë, bazuar në listën e Forbes në kohë reale të 16 qershorit 2022 dhe disa fakte interesante për secilin prej tyre.
Reklamim

1. Elon Musk – 215.6 miliardë dollarë

Elon Musk po punon për të revolucionarizuar transportin si në Tokë, përmes prodhuesit të makinave elektrike Tesla – dhe në hapësirë, përmes prodhuesit të raketave SpaceX. Kompania e makinave elektrike Tesla e Elon Musk tani vlerësohet në rreth 800 miliardë dollarë, aktualisht, pasuria e tij neto është 215.6 miliardë dollarë. Kompania e raketave të Musk, SpaceX tani vlerësohet në afro 100 miliardë dollarë. Tesla është bërë prodhuesi më i vlefshëm i makinave në botë me një kapital tregu prej 800 miliardë dollarësh në tetor 2021.

2. Bernard Arnault & Family – 139.1 miliardë dollarë

LVMH – Presidenti dhe CEO i Francës, Bernard Arnault është personi i dytë më i pasur në botë sot. Pasuria e tij neto është 139.1.3 miliardë dollarë që rezulton nga biznesi i tij në një perandori prej më shumë se 70 markash, përfshirë Louis Vuitton dhe Sephora. Biznesmeni francez dhe njeriu më i pasur i Evropës, Bernard Arnault, fitoi pasurinë prej 100 miliardë dollarësh vitin e kaluar në dhjetor.

3. Jeff Bezos – 133.4 miliardë dollarë

Themeluesi dhe CEO i Amazon, Jeff Bezos, ka një pasuri neto prej 133.4 miliardë dollarësh dhe renditet si personi i tretë më i pasur në botë sot. Pozicioni i tij mbetet i njëjtë edhe pas divorcit nga gruaja e tij MacKenzie në 2019 dhe transferimit të saj një të katërtën e aksioneve të tij në Amazon. Bezos themeloi gjigantin Amazon në vitin 1994 nga garazhi i tij në Seattle. Gjigandi i tregtisë elektronike ka korrur përfitimet e kësaj pandemie të koronavirusit, me më shumë njerëz që blejnë online.

4. Bill Gates – 122.4 miliardë dollarë

Bashkëthemeluesi i Fondacionit Bill & Melinda Gates, Bill Gates ka një pasuri neto prej 122.4 miliardë dollarësh. Pasi themeloi gjigantin e softuerit Microsoft së bashku me Paul Allen, Bill Gates përfundimisht shiti shumë nga aksionet e tij në kompani duke mbajtur vetëm 1% të aksioneve dhe duke investuar pjesën tjetër në aksione dhe aktive të tjera. Bill Gates hyri në klubin prej 100 miliardë dollarësh vitin e kaluar në prill, kur çmimi i aksioneve të Microsoft u rrit pas fitimeve. Fondacioni Bill & Melinda Gates është fondacioni më i madh i bamirësisë private në botë.

5. Warren Buffet – 100.9 miliardë dollarë

I njohur gjerësisht si Oracle of Omaha, Warren Buffet shihet si një nga investitorët më të suksesshëm të të gjitha kohërave. Ai drejton Berkshire Hathaway që zotëron mbi 60 kompani duke përfshirë ato të famshmet e sigurimit Geico, Duracell, Dairy Queen Restaurant. Pasuria e tij neto është 100.9 miliardë dollarë. Djali i një kongresmeni amerikan, ai bleu aksionet e tij të parë në moshën 11-vjeçare.